Product information "TCI FL-ECG BCC 116 - 137945HTC"
IP20 protected FL-ECG
The TCI BCC 116 by TCI is an ultra small and compact IP20 protected electronic ballast for T5/T8 and TC lamps, suitable for installation in luminaires of protection class I and II. The FL ECG is also suitable for connection to emergency equipment according to 60598-2-22. The maximum power is 16 watts.
The FL ECG has push-wire connections. The input and output terminal blocks are mounted on opposite sides. The ballast can be secured with a slot for screws (M4). The size is compatible with mechanical ballasts.
Warm start technology protects the lamp
The TCI BCC 116 performs a start with pre-heating to increase the life of the lamp. It is protected for the case of lamp failure, end of lamp life and disconnection of the lamp (a restart with pre-heating is performed). The EMC compliance at 0 and 60 Hz operation depends on the respective luminaire manufacturer.
Downloads & Documents
Electrical data
| number of channels: | 1 |
|---|---|
| energy efficiency index: | A2 |
| rated voltage: | 220-240 V |
| lifetime: | 50000 h |
| system power: | 4 |
Casing
| form type: | rectangular |
|---|---|
| max housing temperature (tc-max): | 75 °C |
| protection type: | IP20 |
| mounting: | Installation |
| environment temperature from: | -15 °C |
| environment temperature to: | 55 °C |
Photometric data
| color: | white |
|---|
Logistic data
| item category: | electronic ballasts |
|---|
Dimensions & packaging
| EAN | 8010703100558 |
|---|---|
| Length | 80 mm |
| Width | 41 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 50 g |
TCI
TCI TELECOMUNICAZIONI ITALIA S.R.L.
Via Parma 14
21047 Saronno
IT
tci@tci.it
www.tci.it/en/