LEDVANCE
Ledvance LED decorative outdoor luminaire ENDURA STYLE SHIELD SQ 11 W DG - 4058075205314
Product number:
4058075205314
Shipping in 3 day(s)
€84.72
Content:
1 Stück
Prices incl. VAT plus shipping costs net €71.19
Product information "Ledvance LED decorative outdoor luminaire ENDURA STYLE SHIELD SQ 11 W DG - 4058075205314"
Lamp with modern design and light exit at the top and bottom. Product properties: bright and functional LED outer lights. Aluminum die -cast housing. Available in round and square form. Product advantages: Energy-efficient by LED technology. Simple and quick installation. Areas of application: external application (IP44). Broadcasting of facades. Input lighting. Technical equipment: Full assembly and connection accessories contain
Electrical data
| operating frequency: | 50-60 Hz |
|---|---|
| rated voltage: | 220-240 V |
| lifetime: | 30000 h |
| switching cycles: | 15000 |
Casing
| protection type: | IP44 |
|---|---|
| material: | aluminum |
| protection class: | I |
| environment temperature from: | -20 °C |
| environment temperature to: | 40 °C |
Photometric data
| dimmable: | no |
|---|---|
| color: | grey |
| color temperature [Kelvin]: | 3000 |
| color rendering index [CRI]: | >80 |
| start time: | 0,5 s |
| lum flux: | 410 lm |
Logistic data
| item category: | outdoor luminaires |
|---|---|
| country of origin: | China |
Dimensions & packaging
| EAN | 4058075205314 |
|---|---|
| Length | 60 mm |
| Width | 240 mm |
| Height | 142 mm |
| Weight | 740 g |
LEDVANCE GmbH
LG Molsheim
Parkring 1-5
85748 Garching
DE
kundenservice@ledvance.com
www.ledvance.de