Brumberg Leuchten GmbH & Co. KG
Brumberg recessed LED spotlightset, phase cut dimmable - 39310253
Product number:
39310253
Shipping in 7 day(s)
€142.61
Content:
1 Stück
Prices incl. VAT plus shipping costs net €119.84
Product information "Brumberg recessed LED spotlightset, phase cut dimmable - 39310253"
LED recessed spotlight set, phase cut dimmable, matt aluminum, square. Designed in a compact design for quick, tool-free installation for ceiling installation. Set including converter for 230 V mains voltage, phase cut dimmable, converter dimensions: L 110 x W 50 x H 19 mm. Mounting type: recessed mounting, mounting location: ceiling mounting, material: aluminum / glass / plastic, protection class on the room side: according to DIN EN 60529: IP20, protection class: (EN 61140) II, voltage: 230V AC 50Hz, power: 6W, number of lamps / sockets: 1.0 pc., Luminous flux: 680lm, color temperature: 3,000 K, light color: white, beam angle: 38 °, adjustability: swiveling, with control gear, type of dimming: trailing edge.
Downloads & Documents
Electrical data
| rated voltage: | 230 V |
|---|
Casing
| form type: | square |
|---|---|
| protection type: | IP20 |
| material: | aluminum, glass |
| protection class: | II |
Photometric data
| sensor: | no |
|---|---|
| dimmable: | yes |
| color: | aluminium |
| color temperature [Kelvin]: | 3000 |
| color rendering index [CRI]: | >80 |
| lamp efficiency: | 113 lm/W |
| inclusive lamp: | yes |
| interface: | Phase cut |
| lum flux: | 680 lm |
Logistic data
| item category: | LED ceiling luminaires |
|---|
Dimensions & packaging
| EAN | 4251433950684 |
|---|---|
| Length | 100 mm |
| Width | 100 mm |
| Height | 100 mm |
| Weight | 176 g |
BRUMBERG LEUCHTEN
GMBH & Co. KG
Hellefelder Str. 63
59846 Sundern-Hellefeld
DE
info@brumberg.com
www.brumberg.com