Brumberg Leuchten GmbH & Co. KG
Brumberg recessed LED downlightset, IP65, switchable - 38149253
Product number:
38149253
Shipping in 7 day(s)
€117.70
Content:
1 Stück
Prices incl. VAT plus shipping costs net €98.91
Product information "Brumberg recessed LED downlightset, IP65, switchable - 38149253"
Recessed LED downlight set, IP65, switchable, matt nickel, round. Designed in a compact design for quick, tool-free installation for ceiling installation. Set including converter for 230 V mains voltage, switchable, converter dimensions: L 68 x W 35 x H 21 mm. Mounting type: Recessed mounting, mounting location: ceiling mounting, material: cast / aluminum / glass / plastic, protection class on the room side: according to DIN EN 60529: IP65 *, protection class: (EN 61140) II, voltage: 230V AC 50Hz, power: 6W, number of lamps / Sockets: 1.0 pcs, luminous flux: 540lm, color temperature: 3,000 K, light color: white, beam angle: 38 °, adjustability: not adjustable, with control gear, type of dimming: switchable.
Downloads & Documents
Electrical data
| rated voltage: | 230 V |
|---|
Casing
| form type: | round |
|---|---|
| protection type: | IP65 |
| material: | aluminum, cast iron, glass |
| protection class: | II |
Photometric data
| sensor: | no |
|---|---|
| dimmable: | no |
| color: | aluminium |
| color temperature [Kelvin]: | 3000 |
| color rendering index [CRI]: | >80 |
| lamp efficiency: | 90 lm/W |
| inclusive lamp: | yes |
| lum flux: | 540 lm |
Logistic data
| item category: | LED downlights |
|---|
Dimensions & packaging
| EAN | 4251433910602 |
|---|---|
| Length | 100 mm |
| Width | 100 mm |
| Height | 100 mm |
| Weight | 165 g |
BRUMBERG LEUCHTEN
GMBH & Co. KG
Hellefelder Str. 63
59846 Sundern-Hellefeld
DE
info@brumberg.com
www.brumberg.com