Brumberg Leuchten GmbH & Co. KG
Brumberg recessed LED downlightset, dim2warm, phase cut - 39116073
Product number:
39116073
Shipping in 14 day(s)
€190.95
Content:
1 Stück
Prices incl. VAT plus shipping costs net €160.46
Product information "Brumberg recessed LED downlightset, dim2warm, phase cut - 39116073"
Recessed LED downlight set, dim2warm, phase cut dimmable, white, round. Designed in a compact design for quick, tool-free installation for ceiling installation. If the luminaire is dimmed, the color temperature is reduced. Set including converter for 230 V mains voltage, phase cut-off dimmable, converter dimensions: L 125 x W 51 x H 20 mm. Mounting type: Recessed mounting, mounting location: ceiling mounting, material: aluminum / plastic, protection class on the room side: according to DIN EN 60529: IP20, protection class: (EN 61140) II, voltage: 230V AC 50Hz, power: 12W, number of lamps / sockets: 1.0 pcs , Luminous flux: 930lm, color temperature: from 1,800 K to 3,000 K, light color: white, beam angle: 24 °, adjustability: not adjustable, with control gear, type of dimming: trailing edge.
Downloads & Documents
Electrical data
| rated voltage: | 230 V |
|---|---|
| lifetime: | 50000 h |
Casing
| form type: | round |
|---|---|
| protection type: | IP20 |
| material: | aluminum, plastic |
| protection class: | II |
Photometric data
| sensor: | no |
|---|---|
| dimmable: | yes |
| color: | white |
| color temperature [Kelvin]: | 3000 |
| color rendering index [CRI]: | >90 |
| lamp efficiency: | 78 lm/W |
| inclusive lamp: | yes |
| interface: | Phase cut |
| lum flux: | 930 lm |
Logistic data
| item category: | LED downlights |
|---|
Dimensions & packaging
| EAN | 4251433919568 |
|---|---|
| Length | 100 mm |
| Width | 100 mm |
| Height | 100 mm |
| Weight | 297 g |
BRUMBERG LEUCHTEN
GMBH & Co. KG
Hellefelder Str. 63
59846 Sundern-Hellefeld
DE
info@brumberg.com
www.brumberg.com