Product information "TCI LED ECG DC JOLLY MD LC - 122262"
The dimmable constant current LED driver DC JOLLY MD LC fromTCI is IP20-protected and suitable for indoor use. Its Class II protectionprevents electric shocks for direct or indirect contact. The driver has DIPswitches for selecting the output current and the output voltage. Additionally,an Active Power Factor Corrector is implemented.
The input and output terminals are on the opposite side (wire cross-section up to 2.5 mm2 / AWG13). Clamping screws for cables with a diameter from 3 to 8 mm are mounted on primary and secondary circuits . There are double input terminals mounted for looping other drivers.
The driver is protected against overheating and short circuits, against mains voltage spikes and against overload. It is also equipped with an automatic resetting thermal protection acc. to EN 61347 C.5. a. The control accuracy of the output current including temperature fluctuations is + - 5%.
Electrical data
| number of channels: | 1 |
|---|---|
| rated voltage: | 220-240 V |
| conformity: | CE, ENEC |
| lifetime: | 50000 h |
| system power: | 72 |
Casing
| ballproof: | no |
|---|---|
| fire protection: | no |
| form type: | linear |
| max housing temperature (tc-max): | 70 °C |
| protection type: | IP20 |
| mounting: | Installation |
| environment temperature from: | -25 °C |
| environment temperature to: | 50 °C |
Photometric data
| sensor: | no |
|---|---|
| dimmable: | yes |
| dimming range to: | 100 % |
| dimming range from: | 1 % |
| color: | white |
| interface: | PushDIM |
| sensor type: | no |
Logistic data
| item category: | LED drivers |
|---|
Dimensions & packaging
| EAN | 8010703319813 |
|---|---|
| Length | 46 mm |
| Width | 166 mm |
| Height | 34 mm |
| Weight | 170 g |
TCI
TCI TELECOMUNICAZIONI ITALIA S.R.L.
Via Parma 14
21047 Saronno
IT
tci@tci.it
www.tci.it/en/