Product information "TCI LED-Driver MP 50 BI - 122460"
The constant current driver for LED modules MP 50 BI from TCI is suitable for installation in luminaires of protection class I and II. The output current can be adjusted via DIP switches. The maximum system power is 50 watts.
The LED driver has a 12 V auxiliary output for a maximum of 100 mA. An Active Power Factor Corrector is integrated as well.
The input and output terminal blocks are mounted on the same side (wire cross-section up to 2.5 mm2 / AWG13). The LED ECG can be secured with a slot for screws.
The TCI MP 50 BI is protected against overheating and short circuits, mains voltage spikes and overload. It also has a thermal protection according to EN 61347 C.5.a. The current control is + - 5% including temperature fluctuations. The lifetime is 50,000 hours.
Downloads & Documents
Electrical data
| number of channels: | 1 |
|---|---|
| rated voltage: | 110-127 V |
| conformity: | CE, ENEC |
| lifetime: | 50000 h |
| system power: | 25 |
Casing
| ballproof: | no |
|---|---|
| fire protection: | no |
| form type: | rectangular |
| max housing temperature (tc-max): | 85 °C |
| mounting: | Installation |
| environment temperature from: | -25 °C |
| environment temperature to: | 50 °C |
Photometric data
| sensor: | no |
|---|---|
| dimmable: | no |
| color: | white |
| sensor type: | no |
Logistic data
| item category: | LED drivers |
|---|
Dimensions & packaging
| EAN | 8010703308565 |
|---|---|
| Length | 79 mm |
| Width | 124 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 180 g |
TCI
TCI TELECOMUNICAZIONI ITALIA S.R.L.
Via Parma 14
21047 Saronno
IT
tci@tci.it
www.tci.it/en/