Product information "TCI ECG-LED T-LED 80/500 DALI SLIM - 127086"
The dimmable DALI constant current - constant voltage LED driver T-LED 80/500 DALI SLIMfrom TCI is IP20-protected and suitable for indoor use. The driver has DIPswitches for selecting the output current and the output voltage. Additionally,an Active Power Factor Corrector and an analogical input for thermal sensor connection (NTC) are implemented. The output is not isolated from the input. The Stand-by power is less than 0,5W.
The input and output terminal blocks are located on opposite sides (wire cross-section up to 1.5 mm2 / AWG15).
The constant current - constant voltage LED driver T-LED 80/500 DALI SLIM is protected againstoverheating and short circuits, against mains voltage spikes and againstoverload. It is also equipped with an automatic resetting thermal protectionacc. to EN 61347 C.5. a. The control accuracy of the output current includingtemperature fluctuations is + - 5%.
Electrical data
| number of channels: | 1 |
|---|---|
| operating mode: | constant current |
| rated voltage: | 220-240 V |
| conformity: | CE, ENEC |
| lifetime: | 50000 h |
Casing
| ballproof: | no |
|---|---|
| fire protection: | no |
| form type: | linear |
| max housing temperature (tc-max): | 85 °C |
| protection type: | IP20 |
| mounting: | Installation |
| protection class: | II |
| environment temperature from: | -25 °C |
| environment temperature to: | 50 °C |
Photometric data
| sensor: | no |
|---|---|
| dimmable: | yes |
| dimming range to: | 100 % |
| dimming range from: | 1 % |
| color: | white |
| interface: | DALI |
| sensor type: | no |
Logistic data
| item category: | LED drivers |
|---|
Dimensions & packaging
| EAN | 8010703310896 |
|---|---|
| Length | 30 mm |
| Width | 360 mm |
| Height | 21 mm |
| Weight | 215 g |
TCI
TCI TELECOMUNICAZIONI ITALIA S.R.L.
Via Parma 14
21047 Saronno
IT
tci@tci.it
www.tci.it/en/