Airfal EX LED floodlight ATEX LED MAX IP66 194 W. 26800 LM. 4000K EXTENSIVE – PA404A
Shipping in 42 day(s)
€1,973.44
Prices incl. VAT plus shipping costs net €1,658.35
Product information "Airfal EX LED floodlight ATEX LED MAX IP66 194 W. 26800 LM. 4000K EXTENSIVE – PA404A"
The ATEX LED MAX luminaire is a model of ATEX Zone 2-22 luminaire approved with “nR” protection. It can be installed as a hood and as a projector, thanks to its multipurpose design.
Airfal EX LED floodlight ATEX LED MAX IP66 194 W. 26800 LM. 4000K EXTENSIVE – PA404A
Efficient explosion-proof LED luminaire for the range 2-22 with IP66 protection and IK07 protection class and 4000K light color
Downloads & Documents
Electrical data
| operating frequency: | 50/60 Hz |
|---|---|
| rated voltage: | 220-240 V |
| lifetime: | 50000 h |
| system power: | 194 |
Casing
| ex zone: | 2/22 |
|---|---|
| ballproof: | no |
| fire protection: | no |
| form type: | rectangular |
| protection type: | IP66 |
| material: | aluminum, plastic |
| mounting: | surface mounting, ceiling mounting |
| impact resist: | IK07 |
| environment temperature from: | -20 °C |
| environment temperature to: | 45 °C |
Photometric data
| sensor: | no |
|---|---|
| dimmable: | no |
| color code: | 840 |
| color: | black |
| color temperature [Kelvin]: | 4000 |
| color rendering index [CRI]: | >80 |
| inclusive lamp: | yes |
| sensor type: | no |
| solar panel: | no |
| lum flux: | 26800 lm |
Logistic data
| item category: | EX-luminaires (ATEX) |
|---|
Dimensions & packaging
| Length | 496 mm |
|---|---|
| Width | 570 mm |
| Height | 98 mm |
Airfal International
Río Ésera, 5 – Villanueva de Gállego
50830 Zaragoza (Spain)
https://www.airfal.com/en/