Product information "Zalux LED luminaire IBERA 1.5 37-55-840 ET PC - 10263149"
IBERA - The new sustainable and profitable luminaire Made in Europe
- Compact design to optimize logistics and storage, with easy mounting to reduce installation and maintenance costs.
- Recyclable materials: single-part IP66 extruded polycarbonate profile, made in Spain
- Multilumen LED light engine to adapt the light to any project needs thanks to a switch.
- Resistant luminaire suitable for humid and dirty environments
Electrical data
| operating frequency: | 0/50-60 Hz |
|---|---|
| through wiring: | no |
| rated voltage: | 220-240 V |
| lifetime: | 50000 h |
Casing
| ballproof: | no |
|---|---|
| fire protection: | V2 |
| form type: | linear |
| protection type: | IP66 |
| material: | polycarbonate |
| mounting: | surface mounting |
| impact resist: | IK08 |
| environment temperature from: | -20 °C |
| environment temperature to: | 35 °C |
Photometric data
| multi-color: | no |
|---|---|
| multi-lumen: | yes |
| sensor: | no |
| dimmable: | no |
| color code: | 840 |
| color: | white |
| color temperature [Kelvin]: | 4000 |
| color rendering index [CRI]: | >80 |
| lamp type: | LED |
| lamp efficiency: | 130 lm/W |
| inclusive lamp: | yes |
| sensor type: | no |
| solar panel: | no |
| lum flux: | 4300-6100 lm |
Dimensions & packaging
| Length | 1600 mm |
|---|---|
| Width | 63 mm |
| Height | 58 mm |
| Weight | 950 g |
ZALUX, S.A.
Avenida Manuel Rodríguez Ayuso, 114. Centro Empresarial Miralbueno. Planta 1a, Local P-2.
50012, Zaragoza
Spanien
+34 976 46 22 00
info@zalux.com
www.zalux.com