Tridonic GmbH & Co KG
Tridonic light control basicDIM Wireless SR - 28003542
Product number:
28003542
Shipping in 5 day(s)
€128.29
Content:
1 Stück
Prices incl. VAT plus shipping costs net €107.81
Product information "Tridonic light control basicDIM Wireless SR - 28003542"
- Wireless controllable with an Android / iOS smart device
- No need for an external gateway device
- Forms automatically a wireless communication network with up to 250 nodes (1)
- Can be either used build-in or independent with clip-on strain-relief (see accessory)
- Optional strain-relief set for independent applications (see accessory)
- Digital output: Standalone DALI (compatible)
- One independent and mains operated push-button input
- Easily implemented RGB and colour temperature controls
- Device firmware can be updated over-the-air
- 5 years guarantee
Electrical data
| conformity: | KC |
|---|---|
| lifetime: | 50000 h |
Casing
| ballproof: | no |
|---|---|
| form type: | linear |
| max housing temperature (tc-max): | 80 °C |
| protection type: | IP20 |
| protection class: | I |
| environment temperature from: | -25 °C |
| environment temperature to: | 75 °C |
Photometric data
| color: | grey |
|---|---|
| interface: | DALI |
Dimensions & packaging
| EAN | 9006210745985 |
|---|---|
| Length | 119 mm |
| Width | 30 mm |
| Height | 21 mm |
TRIDONIC
Tridonic Deutschland GmbH
Edisonalle 1
89231 Neu-Ulm
DE
BestellungDE@tridonic.com
www.tridonic.com/en/int