Tridonic GmbH & Co KG
Tridonic LED driver LCI 150W 500-850mA flexC NF h28 EXC3 – 28003512
Product number:
28003512
Immediately available
€30.35
Content:
1 Stück
Prices incl. VAT plus shipping costs net €25.50
Product information "Tridonic LED driver LCI 150W 500-850mA flexC NF h28 EXC3 – 28003512"
Product description
- Constant current built-in LED driver, particularly suitable for industrial applications in tough environments with elevated ambient temperatures such as cold warehouses or factories
- For class I luminaires
- Output current adjustable between 500 – 850 mA
- Max. output power 150 W
- Suitable for mains voltage peaks (burst/surge) up to 4 kV
- Expanded temperature range of -40 ... +80 °C
- Nominal lifetime up to 90,000 h (at ta 70 °C)
- 5 years guarantee
Housing properties
- White slim metal casing
- Type of protection IP20
Interfaces
- Near field communication (NFC)
- Terminal blocks: 0° push terminals
Functions
- Adjustable output current in 1-mA-steps (NFC)
- Intelligent Temperature Guard (overtemperature protection)
- Intelligent Voltage Guard (overvoltage and undervoltage monitoring)
- Protective features (overtemperature, short-circuit, overload, no-load, input voltage range)
- Suitable for emergency escape lighting systems acc. to EN 50172
Benefits
- Flexible configuration via companionSUITE (NFC)
- Application-oriented operating window for maximum compatibility
- Extended vibration damping
- Increased safety through robust design and advanced testing under extreme test conditions
- High reliability through the selection of exclusive components
Typical applications
- For linear/area lighting in industry applications
Downloads & Documents
Electrical data
| output current: | 500, 550, 600, 650, 700, 750, 800, 850 |
|---|---|
| operating mode: | constant current |
| rated voltage: | 220-240 V |
| conformity: | CE, EAC, ENEC, UKCA |
Casing
| form type: | rectangular |
|---|---|
| max housing temperature (tc-max): | 80 °C |
| protection type: | IP20 |
| material: | plastic |
| mounting: | universal mounting |
| protection class: | I |
| environment temperature from: | -20 °C |
| environment temperature to: | 50 °C |
Photometric data
| color: | white |
|---|---|
| interface: | NFC |
Dimensions & packaging
| Length | 360 mm |
|---|---|
| Width | 30 mm |
| Height | 28 mm |
| Weight | 310 g |
TRIDONIC
Tridonic Deutschland GmbH
Edisonalle 1
89231 Neu-Ulm
DE
BestellungDE@tridonic.com
www.tridonic.com/en/int