Tridonic LED driver dimmable LC 14w 100-400ma o4a NFC SC EXC3 – 28004041
Immediately available
Accessories
Immediately available
€28.70
Prices incl. VAT plus shipping costs net €24.12
Product information "Tridonic LED driver dimmable LC 14w 100-400ma o4a NFC SC EXC3 – 28004041"
Product description
- NEW: lumDATA (DALI-2 part ext. 251, 252 and 253)
- Can be either used build-in or independent with clip-on strain-relief (see accessory)
- Dimming range 1 to 100 % (min. 5 mA)
- For luminaires of protection class I and protection class II
- Temperature protection as per EN 61347-2-13 C5e
- Adjustable output current between 100 – 400 mA via NFC or DALI
- Max. output power 14 W
- Up to 83 % efficiency
- Lowest power input on stand-by < 0.35 W
- Nominal lifetime up to 100,000 h
- 5 years guarantee
Housing properties
- Casing: polycarbonate, white
- Type of protection IP20
Interfaces
- Near field communication (NFC)
- one4all (DALI-2 DT 6, switchDIM, corridorFUNCTION)
- Terminal blocks: 45° push terminals
Functions
- Adjustable output current in 1-mA-steps (NFC, DALI)
- Enhanced constant light output function (eCLO)
- Protective features (overtemperature, short-circuit, overload, no-load)
- Suitable for emergency escape lighting systems acc. to EN 50172
Benefits
- Flexible configuration via companionSUITE (NFC, DALI)
- Application-oriented operating window for maximum compatibility
- Best energy savings due to low stand-by losses and high efficiency
- In-field programming possible after installation with NFC interface
Typical applications
- For downlight, spotlight and decorative applications
Downloads & Documents
Electrical data
| output current: | 100, 200, 300, 330, 400 |
|---|---|
| operating mode: | constant current |
| rated voltage: | 220-240 V |
| terminal type: | plug-in terminal |
| conformity: | CE, EAC, ENEC, UKCA |
| lifetime: | 100000 h |
Casing
| form type: | rectangular |
|---|---|
| max housing temperature (tc-max): | 80 °C |
| protection type: | IP20 |
| material: | plastic |
| mounting: | universal mounting |
| protection class: | I/II |
| environment temperature from: | -20 °C |
| environment temperature to: | 50 °C |
Photometric data
| color: | white |
|---|---|
| interface: | DALI, NFC |
Dimensions & packaging
| Length | 97 mm |
|---|---|
| Width | 43 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 92 g |
TRIDONIC
Tridonic Deutschland GmbH
Edisonalle 1
89231 Neu-Ulm
DE
BestellungDE@tridonic.com
www.tridonic.com/en/int