TCI SRL
TCI LED converter with dimming function DC MAXI JOLLY HV MIDNIGHT - 122408
Product number:
122408
Shipping in 42 day(s)
€57.83
Content:
1 Stück
Prices incl. VAT plus shipping costs net €48.60
Product information "TCI LED converter with dimming function DC MAXI JOLLY HV MIDNIGHT - 122408"
The intelligent LED converter DC MAXI JOLLY HV MIDNIGHT has the Midnight function and thus independently detects when and how long a reduction is required overnight. The high-quality LED ECG stores the operating time of the last four nights, adds up the times and divides them again by the number 4. In this way, the LED converter from TCI recognizes the average duration of the night and adapts to it optimally. The setback value is programmed, for example, via a resistor at the 1..10V input. The ideal application is LED luminaires for street or parking lot lighting.
Downloads & Documents
Electrical data
| rated voltage: | 110-127 V |
|---|---|
| conformity: | CE, ENEC |
| system power: | 55 |
Casing
| ballproof: | no |
|---|---|
| fire protection: | no |
| form type: | rectangular |
| protection type: | IP20 |
| protection class: | II |
| environment temperature from: | -25 °C |
| environment temperature to: | 50 °C |
Photometric data
| sensor: | no |
|---|---|
| dimmable: | yes |
| dimming range to: | 100 % |
| dimming range from: | 1 % |
| color: | white |
| interface: | PushDIM |
| sensor type: | no |
Logistic data
| item category: | LED drivers |
|---|
Dimensions & packaging
| EAN | 8010703378957 |
|---|---|
| Length | 79 mm |
| Width | 124 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 150 g |
TCI
TCI TELECOMUNICAZIONI ITALIA S.R.L.
Via Parma 14
21047 Saronno
IT
tci@tci.it
www.tci.it/en/