Brumberg Leuchten GmbH & Co. KG
Brumberg surface-mounted LED luminaire 470, with indirect component - 58216737
Product number:
58216737
Shipping in 7 day(s)
€1,056.34
Content:
1 Stück
Prices incl. VAT plus shipping costs net €887.68
Product information "Brumberg surface-mounted LED luminaire 470, with indirect component - 58216737"
LED surface-mounted luminaire 470, incl. Indirect component, light blue shade, round. Execution in compact design for the harmonious implementation in coherent, architectural room concepts. Ceiling lamp in a round design, light emission through hand-blown, matt opal glass with indirect light. Switchable. Shade material: chintz, shade color: light blue. You can find other available umbrella variants and special solutions for each product online on our website as a PDF. Mounting type: surface mounting, mounting location: ceiling mounting, protection class: according to DIN EN 60529: IP20, protection class: (EN 61140) I, voltage: 230V AC 50Hz, power: 29W, number of lamps / sockets: 1.0 pcs, luminous flux: 2,660lm, color temperature : 3000 K, light color: white, beam angle: 120 °, type of dimming: switchable.
Downloads & Documents
Electrical data
| rated voltage: | 230 V |
|---|---|
| system power: | 29 |
Casing
| ballproof: | no |
|---|---|
| form type: | round |
| protection type: | IP20 |
| material: | steel |
| protection class: | I |
Photometric data
| sensor: | no |
|---|---|
| color: | white |
| color temperature [Kelvin]: | 3000 |
| color rendering index [CRI]: | >80 |
| inclusive lamp: | yes |
| lum flux: | 2660 lm |
Logistic data
| item category: | LED ceiling luminaires |
|---|
Dimensions & packaging
| EAN | 4251433938224 |
|---|---|
| Length | 600 mm |
| Width | 500 mm |
| Height | 550 mm |
| Weight | 12 g |
BRUMBERG LEUCHTEN
GMBH & Co. KG
Hellefelder Str. 63
59846 Sundern-Hellefeld
DE
info@brumberg.com
www.brumberg.com