Brumberg Leuchten GmbH & Co. KG
Brumberg recessed LED downlight, IP44, nickel matt, square - 12128153
Product number:
12128153
Shipping in 7 day(s)
€81.48
Content:
1 Stück
Prices incl. VAT plus shipping costs net €68.47
Product information "Brumberg recessed LED downlight, IP44, nickel matt, square - 12128153"
Recessed LED downlight, IP44, matt nickel, square. Designed in a compact design for quick, tool-free installation for ceiling installation. Luminaire optimized for installation in furniture and wood-based materials. Mounting type: Recessed mounting, mounting location: ceiling mounting, material: die-cast aluminum / plastic, protection class on the room side: according to DIN EN 60529: IP44 *, protection class: (EN 61140) III, voltage: 12V, power: 5W, number of lamps / sockets: 1.0 Pcs, luminous flux: 400lm, color temperature: 2,900 K, light color: white, beam angle: 60 °, adjustability: not adjustable, without control gear, type of dimming: depending on control gear.
Downloads & Documents
Electrical data
| rated voltage: | 12 V |
|---|
Casing
| ballproof: | no |
|---|---|
| form type: | square |
| protection type: | IP44 |
| material: | plastic, die-cast aluminium |
| protection class: | III |
Photometric data
| sensor: | no |
|---|---|
| color: | silver |
| color rendering index [CRI]: | >80 |
| lamp efficiency: | 80 lm/W |
| inclusive lamp: | yes |
| lum flux: | 400 lm |
Logistic data
| item category: | LED downlights |
|---|
Dimensions & packaging
| EAN | 4250047702450 |
|---|---|
| Length | 85 mm |
| Width | 43 mm |
| Height | 84 mm |
| Weight | 108 g |
BRUMBERG LEUCHTEN
GMBH & Co. KG
Hellefelder Str. 63
59846 Sundern-Hellefeld
DE
info@brumberg.com
www.brumberg.com