No longer available
For an alternative please contact us!
Product information "Niko UP motion detector Swissgarde 300 UP D - 25290D"
The Niko UP motion detector Swissgarde 300 UP D motion detector is ideal for rooms where a frontal approach to the sensor is not possible. You can use the Swissgarde 300 UP D motion detector via doors and elevator inputs or in switch programs. You can also use the 300 UP D motion detector as a flush-mounted wall detector for stairways, corridors, cellars and garages. Thanks to the horizontal and vertical detection area (also via doors and access points) and 3 PIR sensors, you have a very accurate detection angle range of 180 °. A daylight-dependent lighting control can be switched on and off (see installation instructions). The Swissgarde 300 UP D motion detector can be installed between 2.00 and 4.00 m in height. For the interior, the Swissgarde 300 UP D movement detector is equipped with the IP20 protection . Niko also offers 5 years manufacturing guarantee for all products.
You can program the SwissGuard 300 UP D motion detector by RC radio remote control (RC = Radio Controlled) or IR hand transmitters. These articles can be found in the lower cross-selling area and can also be ordered at the same time.
You can program the SwissGuard 300 UP D motion detector by RC radio remote control (RC = Radio Controlled) or IR hand transmitters. These articles can be found in the lower cross-selling area and can also be ordered at the same time.
Electrical data
| rated voltage: | 230 V |
|---|---|
| switching power inductive: | 1150 W |
| switching power ohmic: | 2300 W |
Casing
| protection type: | IP20 |
|---|---|
| mounting: | flush mounting |
| protection class: | II |
| environment temperature from: | -20 °C |
| environment temperature to: | 40 °C |
Photometric data
| sensor: | yes |
|---|---|
| detection angle: | 180 ° |
| color: | white |
| sensor type: | passive infrared |
Logistic data
| item category: | sensors |
|---|
Dimensions & packaging
| EAN | 3505100252900 |
|---|---|
| Length | 80 mm |
| Width | 80 mm |
| Height | 32 mm |
| Weight | 140 g |
Wygwam Deutschland GmbH
Mainzer Landstrasse 227
60326 Frankfurt
Deutschland
Tel. +49 7623 96697 0
verkauf-de@niko.eu
https://www.niko.eu/de-de/